KDM - injekční technika

TYPY INJEKČNÍCH STŘÍKAČEK A JEHEL

 

 

Typy injekčních stříkaček a jehel se liší podle velikosti, účelu, provedení a počtu možných použití.

Začněme klasifikací nástrojů podle jejich návrhu.

Existují dvoukomponentní a tříkomponentní stříkačky. Jaký je jejich rozdíl? Již jsme popsali konstrukci dvoukomponentních - sestávají pouze z válce a pístu. Ve třech složkách těchto dvou částí je přidán třetí píst.

Vysvětlíme, co to je a pro co je potřeba. Před několika desetiletími si lékaři všimli, že bolest injekce závisí nejen na tom, jak velká je jehla v injekční stříkačce, ale také na hladkém pohybu pístu v ní.

Věc je, že zdravotní sestra, která provádí injekci, vyvíjí značné úsilí, aby "tlačila" píst do válce. Z tohoto důvodu se celá stříkačka pohybuje a jehla, která je v lidských tkáních. Ve skutečnosti je to příčina bolesti.

Teď přejdeme přímo na píst. Jedná se o obyčejné gumové těsnění, které je připevněno k pístu pro jeho hladší pohyb podél válce stříkačky. Takže osoba, která vstříkne méně silou, tlačí stříkačku a bolestivé pocity téměř zmizí.

V současné době se oba druhy používají v medicíně. Jak je známo, jsou na tomto základě rozděleny na jednorázové a opakovaně použitelné.

 


Jednorázové stříkačky 

Široce distribuované na počátku 80. letroky. Jsou téměř celé vyrobeny z plastu, s výjimkou jehly, které jsou vyrobeny z nerezové oceli. Pro jedno podání léků se někdy používá i injekční stříkačka (nebo sirrette). Nejčastěji jsou lékařské jednorázové stříkačky typu injekčních stříkaček. Podívejme se na ně blíže.

 

Běžná jednorázová stříkačka

Konvenční jednorázové injekční stříkačky (typy, jejichž velikost je uvedena níže) se obvykle používají k zavádění různých injekcí. Jeho princip fungování a struktura jsou již popsány výše.

Existují typy jednorázových injekčních stříkaček s následujícími objemy: 2 ml, 3 ml, 5 ml, 10 ml, 20 ml a 50 ml. Existují také některé nestandardní druhy, například malá inzulínová stříkačka nebo injekční stříkačka Janet o objemu 150 ml.

 

Inzulínové stříkačky

Jedná se o typy injekčních stříkaček používaných pro podáváníinzulinu do těla pacienta. Objem takové injekční stříkačky je 1 ml. Má tenkou a poměrně krátkou jehlu, díky níž je podávání léké bezbolestné. V souvislosti se skutečností, že tento lék je téměř vždy nezávisle podáván pacienty, je tato skutečnost velmi důležitá.

Všechny typy inzulínových stříkaček jsou označeny nejen v mililitrech, ale také v ED (jednotky, kterými se provádí dávka inzulínu). Ve všech lécích, které dnes existují, 1 ml obsahuje 100 jednotek - nic víc, ani méně.

Tyto stříkačky mají také zvláštní tvar pístu,což poskytuje maximální přesnost při podávání léčiva. Standardní inzulín stříkačka má označení v krocích po 1 IU, dětská stříkačka - 0,5 nebo 0,25 jednotek.

Dříve byly také použity injekční stříkačky o průměru 40 U, ​​ale v současné době jsou téměř nepoužívané.

 

Stříkačka JANETTE (Žanetka)

Ze všech typů lékařských stříkaček je největší JANETTE. Její kapacita je 150 ml. Janetova stříkačka se nejčastěji používá k propláchnutí dutin lidského těla nebo odsávání tekutin, ale může být použita i pro jiný než určený účel. Může být použita pro intraabdominální, intravenózní nebo intratracheální infuzi, pro kterou bude běžná stříkačka malá.

 

Stříkačky: typy, délka jehel pro injekční stříkačky

Typy injekčních stříkaček a jehel pro ně jsou úzce provázány. Existují dva druhy lékařských jehel - injekce a chirurgické jehly na šití. Máme zájem pouze o první, které jsou určeny pro zavedení nebo odstranění jakékoliv tekutiny do / z organismu (a). Jsou uvnitř duté a jejich nejdůležitější vlastností je absolutní sterilita.

Hypodermické podkožní duté jehly jsou klasifikovány podle typu akalibru. Existují 5 hlavních typů: AS, 2, 3, 4, 5. Nejčastěji používané jehly jsou typu 4, přičemž bod je zkosený o 10-12 stupňů. Podle kalibru je 23 typů jehel, od 33. ráže po 10.. V medicíně může být použito.

 


Označení CE  (Conformité Européenne) - dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru („EEA“ je tvořen 28 členskými státy EU a třemi státy z Evropského sdružení volného obchodu - Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem bez Švýcarska).

To znamená, že tento produkt splňuje legislativní požadavky EU – že výrobce ověřil/nechal ověřit oznámeným subjektem (dříve notifikovanou osobou), že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky (např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí) z příslušné směrnice.


Barevné značení injekčních jehel KD Medical - ES certifikát (certifikace CE - Conformité Européenne):

 

Barva Vnější
průměr
Velikost
oranžová 0,23 mm 32 G
fialová 0,25 mm 31 G
žlutá 0,30 mm 30 G
červená 0,33 mm 29 G
modrozelená 0,36 mm 28 G
šedá 0,40 mm 27 G
hnědá 0,45 mm 26 G
oranžová 0,50 mm 25 G
fialová 0,55 mm 24 G
modrá 0,60 mm 23 G
černá 0,70 mm 22 G
zelená 0,80 mm 21 G
žlutá 0,90 mm 20 G
krémová 1,1 mm 19 G
růžová 1,2 mm 18 G
červenofialová 1,4 mm 17 G
bílá 1,6 mm 16 G
modrošedá 1,8 mm 15 G
světle zelená 2,1 mm 14 G
purpurová 2,4 mm 13 G
světle modrá 2,7 mm 12 G
zelenožlutá 3,0 mm 11 G
olivově hnědá 3,4 mm 10 G
 

Menu

Nejprodávanější