KDM - injekční technika

TYPY INJEKČNÍCH STŘÍKAČEK A JEHEL

 

 

Typy injekčních stříkaček a jehel se liší podle velikosti, účelu, provedení a počtu možných použití.

Začněme klasifikací nástrojů podle jejich návrhu.

Existují dvoukomponentní a tříkomponentní stříkačky. Jaký je jejich rozdíl? Již jsme popsali konstrukci dvoukomponentních - sestávají pouze z válce a pístu. Ve třech složkách těchto dvou částí je přidán třetí píst.

Vysvětlíme, co to je a pro co je potřeba. Před několika desetiletími si lékaři všimli, že bolest injekce závisí nejen na tom, jak velká je jehla v injekční stříkačce, ale také na hladkém pohybu pístu v ní.

Věc je, že zdravotní sestra, která provádí injekci, vyvíjí značné úsilí, aby "tlačila" píst do válce. Z tohoto důvodu se celá stříkačka pohybuje a jehla, která je v lidských tkáních. Ve skutečnosti je to příčina bolesti.

Teď přejdeme přímo na píst. Jedná se o obyčejné gumové těsnění, které je připevněno k pístu pro jeho hladší pohyb podél válce stříkačky. Takže osoba, která vstříkne méně silou, tlačí stříkačku a bolestivé pocity téměř zmizí.

V současné době se oba druhy používají v medicíně. Jak je známo, jsou na tomto základě rozděleny na jednorázové a opakovaně použitelné.


Jednorázové stříkačky 

Široce distribuované na počátku 80. letroky. Jsou téměř celé vyrobeny z plastu, s výjimkou jehly, které jsou vyrobeny z nerezové oceli. Pro jedno podání léků se někdy používá i injekční stříkačka (nebo sirrette). Nejčastěji jsou lékařské jednorázové stříkačky typu injekčních stříkaček. Podívejme se na ně blíže.

Běžná jednorázová stříkačka

Konvenční jednorázové injekční stříkačky (typy, jejichž velikost je uvedena níže) se obvykle používají k zavádění různých injekcí. Jeho princip fungování a struktura jsou již popsány výše.

Existují typy jednorázových injekčních stříkaček s následujícími objemy: 2 ml, 3 ml, 5 ml, 10 ml, 20 ml a 50 ml. Existují také některé nestandardní druhy, například malá inzulínová stříkačka nebo injekční stříkačka Janet o objemu 150 ml.

Inzulínové stříkačky

Jedná se o typy injekčních stříkaček používaných pro podáváníinzulinu do těla pacienta. Objem takové injekční stříkačky je 1 ml. Má tenkou a poměrně krátkou jehlu, díky níž je podávání léké bezbolestné. V souvislosti se skutečností, že tento lék je téměř vždy nezávisle podáván pacienty, je tato skutečnost velmi důležitá.

Všechny typy inzulínových stříkaček jsou označeny nejen v mililitrech, ale také v ED (jednotky, kterými se provádí dávka inzulínu). Ve všech lécích, které dnes existují, 1 ml obsahuje 100 jednotek - nic víc, ani méně.

Tyto stříkačky mají také zvláštní tvar pístu,což poskytuje maximální přesnost při podávání léčiva. Standardní inzulín stříkačka má označení v krocích po 1 IU, dětská stříkačka - 0,5 nebo 0,25 jednotek.

Dříve byly také použity injekční stříkačky o průměru 40 U, ​​ale v současné době jsou téměř nepoužívané.

Stříkačka JANETTE (Žanetka)

Ze všech typů lékařských stříkaček je největší JANETTE. Její kapacita je 150 ml. Janetova stříkačka se nejčastěji používá k propláchnutí dutin lidského těla nebo odsávání tekutin, ale může být použita i pro jiný než určený účel. Může být použita pro intraabdominální, intravenózní nebo intratracheální infuzi, pro kterou bude běžná stříkačka malá.

Stříkačky: typy, délka jehel pro injekční stříkačky

Typy injekčních stříkaček a jehel pro ně jsou úzce provázány. Existují dva druhy lékařských jehel - injekce a chirurgické jehly na šití. Máme zájem pouze o první, které jsou určeny pro zavedení nebo odstranění jakékoliv tekutiny do / z organismu (a). Jsou uvnitř duté a jejich nejdůležitější vlastností je absolutní sterilita.

Hypodermické podkožní duté jehly jsou klasifikovány podle typu akalibru. Existují 5 hlavních typů: AS, 2, 3, 4, 5. Nejčastěji používané jehly jsou typu 4, přičemž bod je zkosený o 10-12 stupňů. Podle kalibru je 23 typů jehel, od 33. ráže po 10.. V medicíně může být použito.

Ventily:

Transparentní plastový ventil Luer Lock samec - samice pro jednoduché uzavření či regulaci průtoku hadicového rozvodu. Ventil se díky spojkám Luer-Lock dá velice snadno nasadit na kterékoliv dávkovací příslušenství se zakončením Luer, kdy na konci ventilu zůstane stejná Luer koncovka (samec či samice), jako ta, na kterou se ventil připojuje.
Ventil lze připojit například ke kartuším - zajištění kartuší před ukapáváním, pro plnění kartuší, před dávkovací jehly, apod.  
Připojení: Luer Lock samec - samice (mezikus). Typ ventilu: kulový

 


Barevné značení injekčních jehel a krabiček KD Medical - ES certifikát CE - 0123 (Conformité Européenne).

                                                     

Jednotky G (Gauge) udávají vnější šířku jehly: 0,25 mm = 31 G.

 

Aplikování injekcí:

- intrakutánní, intradermální - i.d. - do kůže                          - subkutánní - s.c. - pod kůži
- intramuskulární - i.m. - do svalu                                        - intravenózní - i.v. - do žíly
- intraarteriální - i.a. - do tepny                                           - intrakardiální - i.c. - do srdce
- intraartikulární - do kloubu                                                - intralumbální - do páteřního kanálu

 

V průměru jsou i jehly pro injekční stříkačky a infuze odlišné. Průměr závisí na rychlosti uvolňování nebo sběru kapalin:

Injekční jehly, stříkačky a kanyly slouží k odběru krve nebo ke vpravování léků do těla pacientů, kteří trpí například cukrovkou. Tenkostěnné vysokoprůtokové jehly umožňují rychlý a bezbolestný vpich či odběr - různá použití viz níže.

  • intradermální (16 mm);
  • subkutánní (25 mm);
  • intravenózní (40 mm);
  • intramuskulární (60 mm).

 

Injekční jehla je vyrobena z chromniklové oceli v podobě tenké trubky, jejíž konec je diagonálně řezán, díky čemuž je výrobek co nejostřejší. Druhý konec jehly je utěsněn v plastovém krytu, který zapadá přes špičku lékařské stříkačky. Délka a velikost injekční jehly na jedno použití může být odlišná, závisí to na typu injekce:

  • LB: Long Bevel - dlouhé zkosení
  • MB: Medium Bevel - standardní (střední) zkosení
  • SB: Short Bevel - krátké zkosení

Úhel řezu pro intravenózní injekci je 45 stupňů a subkutánní — 15 stupňů.

Injekční jehly jsou potaženy silikonovou sloučeninou, která umožňuje minimalizovat bolest během procedur. Výsledkem je, že při injekci prochází bez obtíží a kožní tkáň se pohybuje od sebe, spíše než se prořezává.

Pokud jsou produkty cizí, je označena písmenem pro určení průměru G a velikost je uvedena v palcích. Každý typ injekce by měl odpovídat specifikovanému typu výrobků. Pokud je například injekčně podána intramuskulární látka s nevhodnou jehlou, léčivo zůstane v subkutánních vrstvách a nedosáhne požadovaného účinku.

 


Menu

Nejprodávanější