KDM - injekční technika

KD MEDICAL - INJEKČNÍ STŘÍKAČKY A JEHLY

 

Typy injekčních stříkaček a jehel se liší podle velikosti, účelu, provedení a počtu možných použití.

Existují dvoukomponentní a tříkomponentní stříkačky. Jaký je jejich rozdíl? Již jsme popsali konstrukci dvoukomponentních - sestávají pouze z válce a pístu. Ve třech složkách těchto dvou částí je přidán třetí píst.

Věc je, že zdravotní sestra, která provádí injekci, vyvíjí značné úsilí, aby "tlačila" píst do válce. Z tohoto důvodu se celá stříkačka pohybuje a jehla, která je v lidských tkáních. Ve skutečnosti je to příčina bolesti.

Teď přejdeme přímo na píst. Jedná se o obyčejné gumové těsnění, které je připevněno k pístu pro jeho hladší pohyb podél válce stříkačky. Takže osoba, která vstříkne méně silou, tlačí stříkačku a bolestivé pocity téměř zmizí.

V současné době se oba druhy používají v medicíně. Jak je známo, jsou na tomto základě rozděleny na jednorázové a opakovaně použitelné.


Běžná jednorázová stříkačka

Konvenční jednorázové injekční stříkačky (typy, jejichž velikost je uvedena níže) se obvykle používají k zavádění různých injekcí. Jeho princip fungování a struktura jsou již popsány výše.

Existují typy jednorázových injekčních stříkaček s následujícími objemy: 2 ml, 3 ml, 5 ml, 10 ml, 20 ml, 30 ml a 50 ml. Existují také některé nestandardní druhy, například malá inzulínová stříkačka nebo injekční stříkačka o objemu 150 ml.

Inzulínové stříkačky

Jedná se o typy injekčních stříkaček používaných pro podáváníinzulinu do těla pacienta. Objem takové injekční stříkačky je 1 ml. Má tenkou a poměrně krátkou jehlu, díky níž je podávání léké bezbolestné. V souvislosti se skutečností, že tento lék je téměř vždy nezávisle podáván pacienty, je tato skutečnost velmi důležitá.

Všechny typy inzulínových stříkaček jsou označeny nejen v mililitrech, ale také v ED (jednotky, kterými se provádí dávka inzulínu). Ve všech lécích, které dnes existují, 1 ml obsahuje 100 jednotek - nic víc, ani méně.

Tyto stříkačky mají také zvláštní tvar pístu,což poskytuje maximální přesnost při podávání léčiva. Standardní inzulín stříkačka má označení v krocích po 1 IU, dětská stříkačka - 0,5 nebo 0,25 jednotek.

Dříve byly také použity injekční stříkačky o průměru 40 U, ​​ale v současné době jsou téměř nepoužívané.

Stříkačka JANETTE (Žanetka) a adaptéry

Ze všech typů lékařských stříkaček je největší JANETTE. Její kapacita je 150 ml. Janetova stříkačka se nejčastěji používá k propláchnutí dutin lidského těla nebo odsávání tekutin, ale může být použita i pro jiný než určený účel. Může být použita pro intraabdominální, intravenózní nebo intratracheální infuzi, pro kterou bude běžná stříkka malá. K nejenom těmto stříkačkám jsou k dispozici volitelné adaptéty.

Stříkačky: typy, délka jehel pro injekční stříkačky

Typy injekčních stříkaček a jehel pro ně jsou úzce provázány. Existují dva druhy lékařských jehel - injekce a chirurgické jehly na šití. Máme zájem pouze o první, které jsou určeny pro zavedení nebo odstranění jakékoliv tekutiny do / z organismu (a). Jsou uvnitř duté a jejich nejdůležitější vlastností je absolutní sterilita.

Injekční stříkačky bez mrtvého prostoru:

 

Stříkačka neobsahuje žádný mrtvý prostor „no-dead space“, tzn., že je vybavena úsporným pístem bez mrtvého prostoru, který neumožňuje ztrátu léčiv (kónus umístěný na pístu). Klikněte zde.

 

 


Barevné značení injekčních jehel a krabiček KD Medical:
ES certifikát CE - 0123 (Conformité Européenne).

                                                     

Jednotky G (Gauge) udávají vnější šířku jehly: 0,25 mm = 31 G.


 

Aplikování injekcí:                                                                                                                        3-fasetové zkosení jehly BEROMED:

- intrakutánní, intradermální - i.d. - do kůže                          - subkutánní - s.c. - pod kůži
- intramuskulární - i.m. - do svalu                                        - intravenózní - i.v. - do žíly
- intraarteriální - i.a. - do tepny                                           - intrakardiální - i.c. - do srdce
- intraartikulární - do kloubu                                                - intralumbální - do páteřního kanálu

 

V průměru jsou i jehly pro injekční stříkačky a infuze odlišné. Průměr závisí na rychlosti uvolňování nebo sběru kapalin:

Injekční jehly, stříkačky a kanyly slouží k odběru krve nebo ke vpravování léků do těla pacientů, kteří trpí například cukrovkou. Tenkostěnné vysokoprůtokové jehly umožňují rychlý a bezbolestný vpich či odběr - různá použití viz níže.

  • intradermální (16 mm);   subkutánní (25 mm);   intravenózní (40 mm);   intramuskulární (60 mm).

 

Injekční jehla je vyrobena z chromniklové oceli v podobě tenké trubky, jejíž konec je diagonálně řezán, díky čemuž je výrobek co nejostřejší. Druhý konec jehly je utěsněn v plastovém krytu, který zapadá přes špičku lékařské stříkačky. Délka a velikost injekční jehly na jedno použití může být odlišná, závisí to na typu injekce:

  • LB: Long Bevel - dlouhé zkosení
  • MB: Medium Bevel - standardní (střední) zkosení
  • SB: Short Bevel - krátké zkosení

Úhel řezu pro intravenózní injekci je 45 stupňů a subkutánní — 15 stupňů.

Injekční jehly jsou potaženy silikonovou sloučeninou, která umožňuje minimalizovat bolest během procedur. Výsledkem je, že při injekci prochází bez obtíží a kožní tkáň se pohybuje od sebe, spíše než se prořezává.

Pokud jsou produkty cizí, je označena písmenem pro určení průměru G a velikost je uvedena v palcích. Každý typ injekce by měl odpovídat specifikovanému typu výrobků. Pokud je například injekčně podána intramuskulární látka s nevhodnou jehlou, léčivo zůstane v subkutánních vrstvách a nedosáhne požadovaného účinku.

 


Menu

Nejprodávanější