KE STAŽENÍ - PDF KANYLY A popis - katetry

 

KD Medical Germany - kanyly: 

 

- klikněte zde na PDF

 

 


 

SYMBOLY POUŽÍVANÉ NA ZDRAVOTNICKÝCH PRODUKTECH:

Vysvětlivky - symboly na produktech PDF - klikněte ZDE.

 


 

Druhy močových katétrů:

Nejčastěji používaný katetr k permanentnímu cévkování močového měchýře je Folleyův katetr, který je vyráběný z pružného latexového, gumového nebo silikonového materiálu. Pro udržení v močovém měchýři je na jeho konci opatřen
balónkem, který se po zavedení naplní tekutinou. Jedná se tedy o dvojcestný Folleyův katetr.
Existuje také trojcestný Folleyův katetr, jenž se používá ke stavění krvácení po prostatektomii, kdy třetí „ventil“ slouží ke kontinuálnímu průplachu. Trubka může být vyrobena z latexu, teflonu, kovu nebo silikonu. Podle typu jsou močové katétry rovné a zakřivené. Nejznámější a často používaný v medicíně pro odvodnění moči Foleyho katétr je vyroben z měkkých surovin - plastů nebo latexů.

 

a) Nelatonův katétr - užívá se u dětí, u žen, u mužů - Tieman.
 

b) Tiemanův katétr - rovný se zahnutým kuželovitým zobákem; užívá se u mužů

 

c) Folleyův katétr - permanentní močový katétr, nejčastěji používáný k chronickému odvádění moče do sběrného sáčku; plastový či silikonový; obsahuje balónek k fixaci v močovém katétru, balónek se plní vzduchem či fyziologickým roztokem.

Katét rmusí být sterilní a nepoškozený. Cévky jsou sterilně uložené v zataveném plastovém sáčku.
 

Označení PMK - označují se čísly vyjadřující obvod a průměr.

Obvod určuje číslo katétru, ze kterého můžeme vypočítat jeho průměr tím, že jej vydělíme třemi. Pro označení obvodu se používá stupnice Charrierova (šariérova) - ozn. CH (ozn. je shodné s francouzkým číslováním ozn. zkratkou Fr - French).

 

Příklady značení: 24 CH = 24 Fr = obvod 24 mm, průměr 8 mm

 

Obvod určuje číslo katétru, ze kterého můžeme vypočítat jeho průměr tím, že jej vydělíme třemi. Pro označení obvodu se používá stupnice Charrierova (šariérova) - ozn. CH (ozn. je shodné s francouzkým číslováním ozn. zkratkou Fr -French).

 

Dále je dělíme na:

  • jednorázové
  • permanentní  (silikonové s RTG proužkem)

Na obalu katétru je uvedeno číslo velikosti, u permanentních katétrů je na obalu uvedeno ještě navíc doporučené množství tekutiny, které slouží k naplnění fixačního balónku. Maximální exspirace permanentní močové cévky po zavedení je 30 dnů.

 

 

 

Permanentní močové katetry ze 100% silikonu:

  • Katetr vyrobený ze 100% silikonu je velmi jemný, hypoalergenní a šetrný ke tkáním. Jeho povrch není opatřen potahem, a má proto relativně široký vnitřní průsvit i nižší tendenci k tvorbě inkrustací a neprůchodnosti.
  • V porovnání s ostatními materiály na výrobu katetrů silikon pomáhá snížit riziko tvorby inkrustací u dlouhodobě katetrizovaných pacientů.
  • Permanentní močové katetry typu Foley vyrobené ze 100% silikonu umožňují šetrnější katetrizaci a snižují riziko neprůchodnosti.
  • Permanentní močové katetry mají případně RTG-kontrastní hrot i tělo.

 

 

 

 


Menu

Nejprodávanější